CHINKI O CHINACH

Za sprawą relacji z Kościołem Zielonoświątkowym w Kutnie mamy okazję gościć w Gostyninie osoby w odległych Chin, a precyzyjnie z Hongkongu. Od kilkunastu lat w Polsce mieszka Donna Delik, która wraz z mężem – Arkadiuszem – jest zaangażowana misyjnie, ewangelizacyjnie i duszpastersko w Kutnie. Jej kontakty z Kościołami w Chinach owocują odwiedzinami gości z Dalekiego Wschodu. W niedzielę, 10 lutego, będziemy gościć w Gostyninie sześć kobiet, które opowiedzą o chińskiej kulturze w związku z Chińskim Nowym Rokiem, który rozpoczyna się 4 lutego.

Chiński Nowy Rok, zwany też Świętem Wiosny świętuje prawie co trzeci człowiek na planecie. Obchodzi się go w Chinach, Korei, Japonii, Wietnamie, na Tajwanie i w chińskich dzielnicach największych światowych aglomeracji takich jak San Francisco czy Sydney.

W tym roku przypada on na początek lutego (4-10.02). Chińczycy wykorzystują ten czas na spotkania rodzinne i wyjazdy do krewnych. Często przemierzają wiele tysięcy kilometrów, dlatego ten okres nazywany jest coroczną największą masową migracją ludności na świecie.

Za sprawą siedmiu Chinek z Hongkongu, które przyjadą do Gostynina, będziemy mogli zapoznać się z chińskimi tradycjami noworocznymi, wysłuchać pieśni, degustować różne rodzaje herbat czy też popróbować sztuki kaligrafowania.

Zapraszamy na kolejną odsłonę spotkań „Między kulturami”, w ostatni dzień Chińskiego Nowego Roku (Roku Świni), do MCH Stara Betoniarnia w niedzielę (10.02) o godz. 17:00. Miejscem spotkania będzie hol główny – na parterze budynku. Wstęp wolny.